Prevencia

Prevencia vzniku idiopatických črevných zápalov

Vzhľadom na nie úplne jasnú príčinu idiopatických črevných zápalov nie je zatiaľ známa úplne účinná prevencia. Základom je dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu, dôležité sú najmä tieto zložky:

  • Racionálna strava – jedálny lístok by mal obsahovať vlákninu, ktorá podporuje činnosť črevných baktérií a pomáha hrubé črevo očisťovať. V aktívnom období choroby sa odporúča vlákninu, naopak, obmedziť. V strave by nemali prevažovať živočíšne tuky nad rastlinnými. Výnimku tvoria rybie tuky, ktoré majú určitú ochrannú funkciu.
  • Primeraná fyzická aktivita – obyvatelia vyspelých krajín, kde je výskyt ulceróznej kolitídy vyšší ako v tých rozvojových, trpia nedostatkom pohybu. Sedavé zamestnania sú súčasne príčinou aj iných ochorení konečníka, ako napríklad hemoroidov.
  • Psychická pohoda – idiopatické črevné zápaly sú dávané do súvislosti s psychosomatikou.
  • U pacientov s Crohnovou chorobou zanechanie fajčenia.

Prevencia komplikácií idiopatických črevných zápalov

Významným preventívnym faktorom rozvoja komplikácií je pravidelné dochádzanie na kontroly k špecialistom. Postihnutie čreva zápalom je spájané s vyšším rizikom vzniku nádorového ochorenia konečníka a hrubého čreva. Výskyt rakoviny výraznejšie stúpa s rozsahom postihnutia a s dĺžkou trvania choroby a je spojený najmä s ulceróznou kolitídou. Pokiaľ táto choroba trvá 10 rokov, hovoríme o 2 % riziku, po 20 rokoch o 8 % a po 30-ročnom trvaní choroby ide dokonca o 18 % riziko. Je preto potrebné podľa odporúčaní odborného lekára vykonávať pravidelné endoskopické vyšetrenia.