Príznaky ulceróznej kolitídy

Ulcerózna kolitída je chronický zápal črevnej sliznice hrubého čreva. Prejavy však nie sú obmedzené len na tráviaci trakt. Viete, ako ulceróznu kolitídu zistiť? Aké sú črevné a mimočrevné symptómy?

Ulcerózna kolitída sa obvykle začína postihnutím konečníka a obmedzuje sa len na hrubé črevo. Postihuje povrchovú časť črevnej sliznice. Typické je striedanie rôzne dlhých období pokoja (remisií) s fázami aktivácie choroby (relapsy). Prejavy sa u jednotlivých ľudí významne líšia. Závisia od formy ochorenia aj predispozícií každého človeka.

Typy ulceróznej kolitídy

Ulcerózna kolitída sa obvykle delí podľa lokalizácie zápalu – časti hrubého čreva, ktorú postihuje. Od toho sa odvíjajú aj príznaky ochorenia.

 • Ulcerózna proktitída: obvykle mierna forma ochorenia postihujúca koniec hrubého čreva a konečník; medzi príznaky patrí krvácanie z konečníka, bolesť a problémy s vyprázdňovaním aj napriek častému nutkaniu na stolicu.
 • Proktosigmoitída: postihuje esovitú kľučku hrubého čreva a konečník; príznakmi sú krvavá hnačka, kŕče brucha, bolesti brucha a neustále nutkanie na stolicu.
 • Ľavostranná kolitída: postihuje ľavostrannú časť hrubého čreva (esovitú kľučku, zostupnú časť hrubého čreva) a konečník; medzi príznaky patrí krvavá hnačka, kŕče ľavej časti brucha a významný úbytok hmotnosti
 • Pankolitída: postihuje celé hrubé črevo; príznaky zahŕňajú krvavé hnačky, bolesti a kŕče brucha, únavu a značné chudnutie.
 • Fulminantná kolitída: ide o vzácnu a vážnu, potenciálne život ohrozujúcu formu ulceróznej kolitídy postihujúcej celé hrubé črevo; prejavuje sa silnými bolesťami a hnačkou, ktoré môžu viesť k dehydratácii a šokovému stavu; je tu tiež riziko prasknutia hrubého čreva a vzniku stavu, ktorý sa nazýva „toxický megakolón.“ V takom prípade dochádza k roztiahnutiu časti čreva s následným hromadením baktérií a toxínov, ktoré môže spôsobiť otravu krvi, zápal pobrušnice a život ohrozujúci šokový stav.

Prvým príznakom je obvykle krvavá hnačka s hlienom, ktorá vás môže zobudiť aj zo spánku. Objavuje sa silná bolesť brucha a kŕče, intenzívne nutkanie na stolicu. Pridáva sa únava, úbytok hmotnosti, strata chuti do jedla, málokrvnosť, zvýšená teplota a dehydratácia. Symptómy bývajú horšie skoro ráno.

Mimočrevné prejavy

I keď je ulcerózna kolitída nešpecifickým zápalom hrubého čreva, prejavuje sa aj mimo čreva, a to v 6 – 47 % prípadov. Mimočrevné prejavy zahŕňajú:

 • Kožné ochorenie (erytema nodosum, pyoderma gangresnosum)
 • Ústne príznaky (afty)
 • Kĺbové postihnutie (artritída, sakroileitída)
 • Očné postihnutie (episkleritída, uveitída)
 • Pečeňové ochorenie (sklerotizujúca cholangoitída, stukovatenie pečene)

Ulcerózna kolitída vs. Crohnova choroba

Ulcerózna kolitída aj Crohnova choroba sú tzv. nešpecifické črevné zápaly. Sú si v mnohom podobné. Prejavujú sa bolesťami a kŕčmi brucha, hnačkou či únavou. Ako ich od seba odlíšiť?

 • Crohnova choroba postihuje akúkoľvek časť tráviaceho traktu, neobmedzuje sa len na hrubé črevo. Najčastejšie ide o tenké črevo.
 • Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sa liečia podobnými liekmi, často je metódou voľby aj operačné riešenie. Operácia je však omnoho častejšie nutná u pacientov s Crohnovou chorobou.
 • Pri Crohnovej chorobe sa striedajú v čreve časti postihnuté zápalom s časťami zdravými. Pri ulceróznej kolitíde je postihnutie čreva vcelku.
 • Hnačka pri Crohnovej chorobe je obvykle bez prímesí krvi a hlienu.
 • Crohnova choroba je na rozdiel od ulceróznej kolitídy často spojená so vznikom fistúl.

Ulcerózna kolitída je závažné ochorenie, ktoré však možno liečiť. Ak sa u vás objavia bolesti brucha, krv v stolici, dlhotrvajúca hnačka, intenzívne nutkanie na stolicu a hnačka narušujúca spánok či najmenej dva dni trvajúce nevysvetliteľné teploty, neváhajte navštíviť lekára.

(dos)

Zdroje:

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/06/06.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ulcerative-colitis/symptoms-causes/syc-20353326

https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/what-is-ulcerative-colitis#1

https://www.medicalnewstoday.com/articles/163772#symptoms

https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis#symptoms

https://www.crohn.cz/ulcerozni-kolitida